מרגישים בבית!

מערך הדיור המותאם של 'עלי-שיח' מונה כשמונים וחמש דירות! המערך מאכלס למעלה nארבע מאות דיירים עם מוגבלויות ופרוס בערים ירושלים, בני-ברק, ראש העין, נוף איילון, רחלים, המערך מחולק באופן ייעודי לבנים ולבנות בנפרד ומהווה בית חם ועוטף לכל אחד מהם. הצוות המקצועי שלנו מלווה את הדיירים לאורך כל שעות שהותם בדירות במסירות אין קץ ומסייע להם ככל שנדרש. פעילויות ההעשרה שאנו מקיימים בשעות הפנאי, לצד קידום פרטני והתאמת תכנית אישית לכל דייר מסייעים להביאו למיצוי יכולותיו במישור הרגשי התפקודי והבריאותי. אנו גאים בכך שדיירינו 'מרגישים בבית', פשוטו כמשמעו, ושמחים לחזור לדירתם לאחר יום עבודה או לימודים.
 
מערך הדיור

מצוינות ומקצועיות – מעל לכל

כלל הדירות והפעילויות המתקיימות בהן מפוקחות ע"י משרד הרווחה והשירותים החברתיים ועומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר (ISO 9001). צוות הלוגיסטיקה של 'עלי-שיח' מתפעל ומתחזק את הנדרש ופועל להתאמה מיטבית של הדירות לצרכי הדיירים. הדירות המרווחות מאכלסות עד שישה דיירים – כל אחת, וכמובן, את צוות המדריכים המסור השוהה לצידם ודואג לרווחתם בכל רגע נתון. התאמת הדיירים לכל דירה נעשית על פי אמות מידה מקצועיות הלוקחות בחשבון את רמת תפקודם הפיזית והקוגניטיבית ועוד – זאת במטרה למקסם את היכולת לקדמם הן באופן קבוצתי והן באופן פרטני. מערך הדיור כולל דירות למגוון רחב של מוגבלויות שונות: פיגור, מסגרות שיקום לדיירים בעלי 'תפקוד גבוה', אוטיזם, וזוגות נשואים.

סדר היום במערך הדיור

ניהול שגרת חיים חשובה לכל אדם, בפרט לאנשים עם מוגבלות. אנו פועלים להנחלת סדר יום עשיר המספק לדיירים שגרה ברוכה. הוא כולל פעילויות ומטלות קבועות כחלק מהמגמה ללמדם אחריות מה-היא וכן פעילויות שונות בחגים, באירועים שונים וכד'. מרבית הדיירים יוצאים בשעות הבוקר לעבודה במרכזי התעסוקה של 'עלי-שיח' ועם חזרתם לדירה הם פוגשים את המדריכות והמדריכים המסורים שמקבלים את פניהם בחום ואהבה. בשעות אלה אנו מבצעים מטלות ביתיות שונות (ניקיון, הכנת ארוחות משותפת וכד'), חוגים, תכניות קידום קבוצתיות ופרטניות ועוד. עיקר מגמתנו היא להפוך את שעות הפנאי למהנות ומעשירות עבור הדיירים שלרוב, מתקשים בתפקוד היום-יומי. דגש רב ניתן על-ידנו לשימור הקשר החם בין הדיירים ובין הוריהם. ההורים מוזמנים לבקר את ילדיהם בדירות ואף משתתפים בחלק מן הפעילויות. השהות בדירה אינה מחליפה את הקשר המיוחד של ילד (ללא תלות בגילו) עם הוריו האוהבים. אנו פועלים לטפח קשר זה בכל דרך ומקפידים כי אחת לשבוע-שבועיים יתארחו הילדים בבית הוריהם בסוף השבוע. סדר היום שלנו כולל גם פעילויות לא שגרתיות כגון בילוי מחוץ לדירה, תכניות לטיפוח אישי, שבתות גיבוש ונופש ועוד.

הצוות המקצועי

מערך הדיור שלנו נתמך בידי צוותים מקצועיים המונעים מתחושת שליחות ואהבה לדיירים וכוללים: עובדים סוציאליים, מדריכים ומדריכות, רכזי דירות, צוות פרא-רפואי, מפעילי חוגים ומנהלים ועוד.
  • עובדים סוציאליים – צוות העובדים הסוציאליים המסור עורך ביקורים תכופים בדירות ומטפל בכל היבט סוציאלי נדרש, בין היתר, בהעברת טיפול קבוצתי ובמתן טיפולים פרטניים. הצוות מלווה באופן הדוק את רכזי הדירות, המדריכים והמדריכות ומספק להם כלים מקצועיים המסייעים בניהול מערך הדיור. בנוסף לכך, מהווים העובדים הסוציאליים חוליה מקשרת בין דיסציפלינות שונות בארגון ומחוצה לו, בין היתר, עם משרד הרווחה והשירותים החברתיים, הורי הדיירים ואנשי מקצוע נוספים בעמותה.
  • רכזי מערך הדיור – אחראים להתנהלותן התקינה של הדירות והפעילויות ולהעברת המידע בין כלל הגורמים האמונים על רווחתם ובריאותם של הדיירים. הרכזים מנהלים ישיבות צוות מורחבות, בהן נידונות תכניות העבודה לקידום פרטני וקבוצתי של הדיירים. למעשה, משמש הרכז כתובת אחת אליה ניתן לפנות – הן עבור הורי הדיירים, הן עבור המדריכים והן עבור כלל הצוותים המקצועיים המשולבים במערך.
  • מדריכים ומדריכות – המדריכים שלנו אוהבים את עבודתם ורואים בה שליחות! הם לנים בדירות, לצד הדיירים, אחראים להתנהלות השוטפת (תורנויות שונות, רכישת מזון וכד') וכמובן, לרווחתם של הדיירים. העברת סדר היום הקבוצתי והפרטני בדירות מנוהלת על-ידם והקשר המיוחד בינם ובין הדיירים לא יסולא מפז- מדובר בחברות של ממש. לכל דירה מספר לא מבוטל של מדריכים במטרה לעטוף את הדיירים לכל אורך שעות שהותם בכל ימות השבוע.
  • צוות פרארפואי – הצוות הפרא-רפואי מאבחן כל דייר טרם כניסתו למערך הדיור במטרה להתאים לו את הדירה ואת המערך התומך לו הוא נדרש. לאחר אכלוס הדירה, מפעיל הצוות מתרגלים (מתמחים בתחום הרלוונטי) שעובדים באופן פרטני עם כל דייר בהתאם לתכנית הטיפול שנקבעה (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תקשורת ועוד). הצוות שותף בישיבות מורחבות ומסייע בקבלת תמונה הוליסטית על כל דייר במטרה להעניק לו את הליווי הטיפול המיטביים ולעקוב אחר התקדמותו.
  • מפעילי חוגים – מערך הדיור שלנו כולל פעילויות עשירות ומגוונות שנועדו לספק הנאה רבה בשעות הפנאי ולא פחות מכך, לסייע בקידומם של הדיירים במישורים שונים (חברתיים, בריאותיים, תפקודיים וכד'). פעילויות אלה מועברות ע"י צוות מפעילי החוגים שלנו הן בדירות עצמן והן מחוצה להן. כלל הפעילויות המתקיימות מנוהלות ע"י רכזת התרבות של 'עלי-שיח' בתיאום מלא עם רכזות הדירות השונות. אנו נותנים דגש רב לבחירת פעילויות שעולות 'מן השטח', כלומר, מהדיירים עצמם.
  • מנהלות אגפי הדיור – מערך הדיור מחולק לאגף "בנים" ולאגף "בנות" בשל הצרכים השונים והאופי השונה של הדיירים. כל אחד מן האגפים מנוהל באופן נפרד כדי לענות על הצרכים והמאפיינים המיוחדים. בין מנהלות האגפים מתקיים קשר שוטף במטרה להעצים את המענה ולשפר כל העת את השירותים הניתנים לדיירים. מנהלות האגפים אמונות על כלל ההיבטים הכרוכים בניהול המערך, החל בקליטת עובדים וכלה בקיום קשר רציף עם רשויות המדינה תוך הקפדה על רף גבוה של שירות.