שיקום

מערך הדיור לבעלי מוגבלות המוגדרי כשיקומיים מאפשר חיים עצמאיים גם לאלו שאצלם מדובר בענין עדין ומורכב. היכולת להתנהל באופן עצמאי מחייבת הבנה עמוקה של העולם הסובב אותנו ויכולת מושכלת להתנהל בתוכו תוך שמירה על איזון בין סיכון לסכוי.
מערך דירות השיקום מעניק בית חם לדיירים ולדיירות המאופיינים ברמת קוגניציה גבולית המאפשרת להם עצמאות אך מלווה בבעיות התנהגות ובמגוון קשיים רגשיים, הסתגלותיים, חברתיים ותפקודיים. קשיים אלו מייצרים אתגרים מתמשכים המשליכים על איכות חייהם ועל היכולת לקיים חיים עצמאיים בתוך הקהילה. סיכון עצמי למשל, הוא חלק מהאתגרים איתם נדרשים הדיירים והצוות במערך השיקום להתמודד ולנהל תוך שהם נוטלים סיכון ומעיזים ובכך נותנים סכוי לאותו דייר לממש את יכולותיו.

בזכות התמיכה המקצועית של הצוות המלווה את המערך הם מצליחים להתקדם, לרכוש כישורי חיים ולממש את הפוטנציאל שלהם במגוון תחומים הנוגעים לחיים היומיומיים– לימודים, תעסוקה, ניהול כספים, הכנה לזוגיות וחיים משותפים, ניהול סדר יום, תפקוד עצמאי, יציאה לעבודה, ניהול משק בית וניהול תקציב – כל הנדרש לשחרור הדיירים מתלותיות ולעשותם עצמאיים ככל האפשר. גם פעילויות שעות אחר הצהריים נבחרות בשיתוף פעולה עם כל דייר ודיירת, תוך התאמה מרבית של התוכן לתחומי העניין האישיים ולהגברת העצמאות ויכולת הבחירה.
הצוות המקצועי והחם מוביל בהצלחה את המיזוג העדין בין הכוונת הדיירים להתנהלות בוגרת ועצמאית ובין מתן מלוא התמיכה הנדרשת להם כדי למזער את הסיכונים ולהגיע למקסימום הישגים.

מדגם מההווי של דירות השיקום שלנו

המוטו של מערך השיקום:

לאפשר חיים עצמאיים,
לממש יכולות בשילוב
מתן יד מכוונת ומקדמת.

דירות לווין

ישנם בוגרים המסוגלים להגיע לרמת עצמאות גבוהה יחסית ומאידך זקוקים למרחב האישי והפרטי.

אנו נותנים לכך לגיטימציה במיזם החדשני – דירת לווין. הדייר או הדיירת מתגוררים ביחידה הצמודה לדירה קיימת, נהנים מהווי, פעילות וחברה ומצד שני יכולים בכל עת לעבור ליחידה הפרטית ולהנות מעצמאות מלאה.

הדיירת העצמאית מוקפת במעטפת של רכזת זמינה, עו"ס, ומדריכות- השוהות שעתיים ביום לצידה ומסייעות בניהול ותפקוד הבית לפי לוח תפקידים קבוע. 

גם בשבתות קיימת הגמישות- לאכול את סעודות השבת בדירה ליד, להזמין חברות ליחידה הפרטית ולהנות מבישול משותף לפני שבת וחדוות סיפוק מאירוח.

דירת הלווין מהווה חווית מגורים מושלמת לזקוקים למעטפת ובטחון מחד ופרטיות- מאידך.

מעטפת תמיכה רגשית

העיסוק המסור והמקצועי בצורכיהם הפיזיים והמעשיים של הדיירים אינו בא על חשבון העיסוק בצורכיהם הרגשיים – הן כיחידים והן כקבוצה.

לכל דייר ודיירת במערך ניתנת מעטפת תמיכה רגשית איכותית, הכוללת: שיחה אישית יומית עם מדריך או מדריכה, שיחה אישית שבועית עם רכז או רכזת, טיפול קבוצתי עם עו"ס הדירה, ובהתאם לצורך – טיפול רגשי ותרפיה באומנות.

בזכות מעטפת ייחודית זו, שהיא חלק משגרת מערך הדיור, נשמרת בדירות אווירה טובה, והאקלים הכללי בהן חיובי ומאפשר. 

הווי חברתי עשיר

באגף השיקום, אנו מקפידים על קיום הוויי חברתי, מפגשים וטיולים בצורה נפרדת לחלוטין משאר הדירות, על מנת לשמור על כבודם ורמתם של הדיירים/ות.

במהלך השנה מתקיימים אירועים לפי מעגל השנה: כנס תשובה, מסיבות חנוכה ופורים, מפגשי ראש חודש ועוד.

בימי החופשה יוצאים לנסיעות משותפות במטרה להרחיב את המעגל החברתי.

חלק מהפעילות החברתית והתעסוקה בשעות אחר הצהרים הם חוגים וקורסים שונים.

החוגים המתקיימים בדירות נבחרים בקפידה על ידי הדיירים לפי בקשותיהם האישיים. 

גם כאן קשת הנושאים הנלמדים רחבה מאד, החל מלימודי רישיון נהיגה בשעות הצהריים, עבור לקורס כתיבה יוצרת עבור דיירת שחלומה הוא לכתוב וכלה בקורס עיצוב אירועים וברים.

אנחנו תמיד שואפים קדימה

הצצה לפעילות שלנו

טיולים וחוויות לאורך השנה

כמה חשוב לגוון את השגרה. עם הכלל הזה מסכימים גם אוהדי השגרה המובהקים. ב'עלי שיח' הולכים עם זה הלאה. מדי תקופה מוציאים את הדיירים לטיול שובר שגרה, כדי להטעין אותם בחוויות, בהנאה ובאנרגיה.

באיזה סוג של טיולים מדובר? בכל הסוגים: מסלולים בחיק הטבע, אטרקציות יבשות, אטרקציות ימיות, מוזיאונים ומה לא. כשהמגוון כולל הכול, כל אחד ואחת יכולים ליהנות ממה שמתאים להם.

נוסעים לצפון? יש לכם סיכוי לפגוש שם קבוצה של 'עלי שיח'. נוסעים לדרום? גם שם אותו סיכוי. אפילו במטוס אתם עשויים לפגוש את הדיירים המרוגשים שזכו הפעם להצטרף לטיסה לחו"ל.

וכשחוזרים מהטיול, לא משנה איפה היו הפעם, מספרים בהתלהבות על הטיול האטרקטיבי שהיה, ומספרים ומספרים ומספרים, עד… הפעם הבאה.

איך לנהל תקציב נכון?

לכל דייר או דיירת יש זכות בסיסית לעבודה, להרוויח, להשתכר וגם להנות מהתגמול לצרכיהם האישיים כפי ראות עיניהם.
על מנת לסייע להם לשמור על הרווחים בצורה נאותה, כל דייר מקבל מדריך אישי העוזר לו לכוון את ניהול התקציב. ביום קבלת המשכורת הם יושבים לבדוק לפי טבלה מסודרת מהם ההוצאות הצפויות לחודש הקרוב, מה ההוצאות החורגות וכן מקציבים סכום מיוחד לדמי כיס בהם הוא רשאי להשתמש כרצונו.
כחלק מניהול התקציב הדייר מקבל הדרכה על כדאיות, חישוב כספי הבזבוזים, הפקדת דמי חיסכון לצורך מימוש חלום עתידי ועוד.
לאור ניסיון העבר נוכחנו לראות כי לעיתים קבלת המשכורת בפעימות במהלך החודש מסייעת לחלק מהדיירים להתנהל בצורה נבונה ומושכלת יותר.

קורס קשרים של שיתוף – תקשורת בין אישית כהכנה לחיי נישואי

הקורסים של מרכז 'עימנו' מכוון את בוגרי השיקום לשלב הבא בחיים – חיים עצמאיים ואף נישואין. זאת באמצעות מגוון קורסים חדשניים ומכווני מטרה בנושאים רלוונטיים. מטרת הקורסים לפתח את כישוריהם הבין-אישים של המשתתפים ולהעניק להם כלים חשובים לתקשורת נכונה בכל מקום – בבית, בעבודה, במשפחה ובחברה.
התכנים ודרכי הלמידה תואמים את רמתם של המשתתפים, כדי שהם יוכלו להפיק את המיטב מהשתתפותם בהם. דגש רב ניתן על התנסות, המחשות ודוגמאות מהחיים.

קורסים אלו הם חלק ממעטפת התמיכה והסיוע שמרכז 'עימנו' מעניק לבוגרים עם מוגבלויות, להוריהם ולבני משפחותיהם. מעטפת התמיכה כוללת גם ייעוץ והכוונה במיצוי זכויות ובעמידה מול גופי ממשלה.
החזון של 'עימנו', כחזונו של 'עלי שיח' בכלל, הוא לתת לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים את צורכיהם המיוחדים, במקסימום המקצועיות, הכבוד והאהבה.
והם מצליחים לעשות זאת, ובגדול.

לשרותכם
במערך השיקום

גילה מלול

מנהלת אגף בנים א’

חני מנביץ

מנהלת מערך דיור אגף בנות א'

יהודית מלאכי

מנהלת מערך דיור אגף בנות ב'

כלי נגישות
נופש מיוחד בהרי האלפים לזוגות מיוחדים
הרב חיים פרקל, בדיון בכנסת לרגל יום המודעות לאוטיזם
חגיגות פורים מרגשות ומלאות שמחה בדירות ובמרכזי התעסוקה של עלי שיח
היי , כיף שבאת לבקר !
איך התרשמת מהאתר?