23 במרץ 2020

זעקת אנשים עם מוגבלויות – הרב חיים פרקל

בשורות אלו אהיה לקול עבור מאות ואלפי אנשים עם מוגבלויות, כהורה לבן ובת עם מוגבלות, וכמנהל עמותה המפעילה 75 בתים בקהילה עבור מאות דיירים ודיירות עם מוגבלות, אני חרד מאלו הנוטים לזלזל בהוראות משרד הבריאות, ומסתובבים בחוצות עיר כאוות נפשם בתחושת 'לי זה לא יקרה', האינסטינקט הטבעי אומר לא לחשוש, ומרדים אותנו בתחושת הרגעה שההיסטריה חרגה מגבולותיה, אך המציאות הקשה מכה בנו ומציבה בפנינו את הנתונים שלא ניתן לזלזל בהם.

האמת, רוב הציבור ממושמע ונזהר, בפרט לאור קריאתם ואזהרתם של כל גדולי ישראל שליט"א, אינני רוצה להכליל ח"ו, אך ישנו מיעוט המרשה לעצמו להמעיט בערך הקדוש 'ונשמרתם' שתורתנו הנחילה לנו, ואליהם אני קורא. אנשים עם מוגבלות הנם בקבוצת סיכון גבוהה להידבקות בנגיף, מהם רבים עם מחלות רקע שונות, ואצל חלקם המערכת החיסונית חלשה בעקבות תפקודם הנמוך. בשונה מקבוצות סיכון אחרות, הם אינם יכולים לזעוק בקול גדול על הסיכון בו הם נמצאים כעת, ואין להם היכולת להבין את המצב לאשורו, ולשמור על עצמם בהתאם.

ניהול שגרת חיים חשובה לכל אדם, בפרט לאנשים עם מוגבלות. ימי חירום אלו משבשים את שגרת כלל הציבור ואת האנשים עם המוגבלויות ביותר. על כן אנו פועלים ומשקיעים מאמצים מרובים וצוות מתוגבר להנחלת סדר יום ושגרה ככל שאפשר בדירות. כמובן, תוך הקפדה מרבית ומחמירה בהתאם להוראות משרד הבריאות, הן בהיגיינה אישית של הדיירים והצוות, וכן בשמירה על שהות בדירות ויציאות הכרחיות בלבד.

כלל הדירות והפעילויות המתקיימות בהן מפוקחות ע"י משרד הרווחה והשירותים החברתיים ועומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר, גם בימי חירום אלו. צוות הלוגיסטיקה של 'עלי-שיח' מתפעל ומתחזק את הנדרש, הן במובן הטכני והן בציוד מתאים וראוי לשמירה על היגיינה, וכן בערכות תעסוקה ייעודיות ומותאמות לרמה של כל דירה.

כחלק מההיערכות בצל התפשטות הנגיף, הכנו שתי דירות למקרה שדייר ייאלץ לשהות בבידוד, ובליבנו נשאנו תפילה שלא נזדקק לכך. את אשר יגורתי בא, ובהשגחת הבורא ית' בני יקירי 'חזקי', בחור מיוחד ואף דייר 'עלי שיח', שהה בקרבת חולה קורונה מאומת ונאלץ להיכנס לבידוד, למרות שבמקרה הזו החולה נהג כשורה ועל פי ההוראות, כהורה וכמנהל האחראי לשלומם של מאות אנשים עם מוגבלויות, המחשבה על כך שישנם עדיין את אלו המסתובבים ברשות הרבים למרות ההוראות, ובתוכם גם כאלו ששהו בארצות חו"ל ולא נכנסו לבידוד, מקוממת אותי!!! מה עם 'חב לאחריני'? והמחויבות ל'מה דעלך סני'?, הרי אינו דומה אדם רגיל הנדבק בנגיף, לאלו בקבוצת הסיכון הנדבקים בנגיף, זה עלול לעלות בחיי אדם!!! האם דמם של אנשים עם מוגבלויות הותר?!!

בנוסף, גם אנשי צוות הנכנסים לבידוד משפיעים לרעה באופן ישיר על הדיירים, למרות שאנשי הצוות הנם בסיכון נמוך, אך אי הימצאותם לצדם של הדיירים בעת הזו גורמת להתנהגות ותגובות רגשיות קשות עקב שגרת החירום הזו.

מעל במה מכובדת זו אקרא ואזעק את זעקתם האילמת של האנשים עם המוגבלות, אנא! קחו לתשומת לבכם את הוראות משרד הבריאות, בעת הזו הם בבחינת 'ונשמרתם' ממש. וכמי שמקפידים על קלה כבחמורה בכל מצוות התורה, שמרו על אזהרות ההרחקה וההיגיינה, ופעלו לצמצום ומניעת התפשטות הנגיף.

לחצו כאן להורדת הטור בהמודיע

לחצו כאן להורדת הטור בהמבשר