על המערך

מערך הדיור השיקומי מהווה בית חם לדיירים ולדיירות עם מוגבלויות המאופיינים ברמת קוגניציה גבולית ובקשיים שונים. בשל רמתם הגבוהה, יחסית, של דיירי מערך השיקום הם מנהלים אורח חיים עצמאי ונתמכים על-ידי הצוות המקצועי שמסייע להם להתקדם ולרכוש כלים לניהול חיי היום-יום. כדי לתת מענה מיטבי מחולקים דיירי המערך לדירות שונות על פי רמת תפקודם. בדרך זו אנו מעניקים להם את התמיכה הנדרשת כדי לאפשר את קידומם המרבי. כל אחת מן הדירות מלווה בידי מדריכים או מדריכות מסורים המגיעים מספר פעמים בשבוע בהתאם לצרכי הדיירים. הם מהווים אוזן קשבת לדיירים ומשתדלים להעצים כל אחד מהם בעזרת יצירה של סדר יום ופעילויות מותאמות פרטנית. אווירת המשפחה השוררת בדירות בימי חול והחופשות המשותפות שיוזמים הדיירים שלנו פשוט "אומרות את הכל".

מעגל תמיכה מקצועי נרחב

לרשות הדיירים עומד צוות מקצועי רב-תחומי. הצוות כולל רכז/ת שאמונים על כלל היבטי ההתנהלות בדירה ועל הקשר עם ההורים והנהלת עלי-שיח, מדריכים או מדריכות שפוגשים את הדיירים ביום-יום ואחראים לסדר-היום המוקפד, ליווי סוציאלי והנחייה צוותית ופרטנית ובמידת הצורך, אף, ליווי פסיכולוגי-מקצועי.

ההחלטה בעניינו של כל דייר והכנת התכניות הפרטניות שנועדו לקדמו מתקבלות בישיבות צוות מורחבות ומיושמות על-ידי המדריכים המסורים. אנו שמים דגש על טיפוח חיים עצמאיים ושילוב בחברה ולכן עושים מאמץ שדיירינו ישתלבו בעולם התעסוקה וייהנו מעמל-כפיהם. הצוות מלווה אותם בכל הנוגע להתנהלות במקום העבודה ובתכנון נכון של ההוצאות ביחס לשכר שקיבלו.

פעילות הפנאי וסדר-היום במערך השיקום

דיירי מערך השיקום מגיעים אלינו מטעמים מגוונים: חלקם מתקשה להתגורר עם ההורים המזדקנים, חלקם שואף לחיים עצמאיים "כמו אחיו ואחיותיו" וחלקם אינו רוצה לחוש שונה ביחס לאחרים. לשמחתנו, הוא ירגיש אצלנו מהר מאוד "בבית". אין מרגש יותר מלשמוע מהדיירים את אהבתם לשותפיהם לחיים בדירה ולחיים "החדשים" שיצרו לעצמם. חלק ניכר מהתחושות החיוביות נעוץ בפעילות המגוונת המתקיימת בדירות ומאפשרת לכל דייר לבטא את עצמו. בין הפעילויות הייחודיות למערך השיקום ניתן למצוא:

  • קורס קשרים מיטיבים- לקראת קשר נישואים עתידי
  • קורסי הכנה לחיים בשיתוף בית איזי שפירא
  • "חונכים מיוחדים" – דיירי מערך השיקום מאמצים דיירים ממערכים "נמוכים יותר" ומלווים אותם לצורך קידומם. אין מרגש מלראות את תחושת הסיפוק על כך שגם באפשרותם להעניק לאחרים.
  • ניהול תקציב – תכנון תקציב ההכנסות וההוצאות, הבנת סיטואציות כלכליות בחיי היום-יום, חיסכון ועוד.