על המערך

כחלק ממחויבותנו לבריאותם ולרווחתם של דיירינו, בעלי הצרכים המיוחדים, אנו מפעילים מערך נרחב של שירותי בריאות ורווחה המספק מענה מקצועי בכל ימות השנה – בשגרה ובחירום.

מנהלת מערך הבריאות, גב' חיה לוי, שותפה מלאה בתהליך הקבלה של כל אחד מן הדיירים במטרה לוודא שצרכיו הרפואיים יסופקו לו לכל אורך תקופת שהותו בדירת 'עלי-שיח'. תהליך הקבלה כולל ראיון עם ההורים ובחינה מעמיקה של ההיסטוריה הרפואית. המידע מסייע לנו לבנות תכניות ליווי ותמיכה פרטניות עבור כל דייר. בנוסף לכך, אנו דואגים להכשרה נרחבת של כלל הצוותים בכל הנוגע למתן מענה וליווי רפואי ואף, פועלים בשיתוף לשכת הבריאות המחוזית, לבניית תכניות קידום בריאות המעודדות מניעת תחלואה. צוות המערך מבצע ביקורים סדירים בדירות, עוקב אחר מצבו הרפואי של כל דייר ומתווה מדיניות טיפול בישיבות צוות מורחבות. הורי הדיירים מקבלים עדכון שוטף על מצב בריאותם של ילדיהם ושותפים לקבלת כל החלטה רפואית בנוגע לילדיהם.

מערך הבריאות והרווחה שלנו נותן מענה לכלל האגפים ב'עלי-שיח' ומציב סטנדרט אחיד וגבוה של טיפול וליווי רפואי, כמו גם, מענה מיידי בכל מקרה חירום.

פעילות מערך הבריאות

א. בניית תכנית ליווי רפואית לכל דייר בהתאם לנהלי משרד הרווחה ותקן ISO.

ב. בדיקות תקופתיות (בשגרה) של הדיירים במסגרת הרפואה בקהילה.

ג. טיפולי פיזיותרפיה –זיהוי דיירים הנדרשים לפיזיותרפיה טיפולית ו/או שיקומית והתוויה של תכנית טיפול: פרטנית, הפניית הדייר לרפואה מקצועית או הנחייה של צוות רכזי הדירות, כדי לשמר רצף טיפולי. לצד הפיזיותרפיסטים המומחים, אנו מעסיקים גם סטודנטים במסגרת לימודי הסטאז'.

ד. הושבה והתאמה מקצועית בכסאות גלגלים לדיירים הנזקקים לכך וכן הנגשה פיזית של הדירות בהתאם לצרכי הדיירים על ידי מומחה בתחום.

ה. קלינאות תקשורת – איתור ואבחון של בעלי קשיים (שמיעה, דיבור, הבנה, בליעה) ומתן מענה טיפולי מותאם-אישית (הפניה לרפואה מקצועית, טיפול פרטני, הנחיית רכזי הדירות וכד'). הפעילות כוללת הנחייה של הצוות הטיפולי הנחייה קבוצתית של הדיירים לצורך קידומם, התאמת אמצעי תקשורת חלופית תומכת ועוד.

ו. ריפוי בעיסוק – שיפור התפקוד היום-יומי והכישורים המוטוריים.

ז. פסיכיאטריה –מענה פסיכיאטרי מפסיכיאטר מנוסה המגיע באופן סדיר לעמותה ומהווה גורם מקשר במקרים של אשפוז, מתן הנחיות להורים ולצוות המטפל וכד'.

ח. תזונאיות – הדרכת הרכזים והמדריכים לשמירה על תזונה נכונה, בניית תפריטים מותאמים, הנחיית קבוצות בישול ועוד.

ט. טיפולי שיניים – מניעה, טיפול ושיקום בשיתוף עם משרד הרווחה

י. טיפול רגשי – ליווי פסיכולוגי וליווי של עובדות סוציאליות בהיקף נרחב, טיפול זוגי, ניתוח התנהגותי מקצועי, טיפול במוסיקה ועוד.

יא. ייעוץ וליווי גריאטרי עבור דיירים מזדקנים (פעמים רבות שתהליך הזקנה בקרב בעלי צרכים מיוחדים מתחיל במהלך העשור החמישי לחייהם)

יב. הידרותרפיה, קבוצות הליכה לשמירה על הבריאות, חדרי כושר