על מערך אופק

סוגיית הנישואין בקרב אנשים עם מוגבלויות הינה מורכבת ונדונה רבות על ידי אנשי חינוך ורבנים. אנו, ב'עלי-שיח' נפגשנו עם מציאות של זוגות עם מוגבלויות כעובדה כמעט מוגמרת ובחרנו לספק מענה ראוי ומותאם לאותם זוגות שלאחר בחינה מעמיקה נמצא כי הם מתאימים להיכלל בתכנית אופק הייחודית. אנו שמחים שגם מדיניות משרד הרווחה תואמת למדיניותנו בעלי-שיח בהקשר זה ושהחברה מכירה בכך שגם זוגות אלה יכולים לממש את בחירתם בחיי-זוגיות עם תמיכה מתאימה.

תכנית אופק כוללת ליווי של הזוגות החל מהשלבים המוקדמים שלפני החתונה, הדרכתם והכוונתם לאורך השלבים הראשונים לקראת חתונה ולאחריה וליווי ותמיכה לכל אורך חיי הזוג. אנו נוהגים לומר כי חתונתם של זוגות עם מוגבלויות היא חתונה משולשת הכוללת את הזוג המאושר, את ההורים ואת משפחת עלי שיח שתלווה אותם לאורך חייהם באופן צמוד.

כיום, אנו מלווים כארבעה-עשר זוגות שלכל אחד מהם רמת תפקוד שונה (מש"ה, פיגור, שיקום) וצרכים שונים. פעמים שאנו משתאים לנוכח החיוך של בני הזוג המביטים זה בזה ומבטאים אהבה "פשוטה" שלעתים, אנו – ה"רגילים" מתקשים לבטא בחיי היום-יום השגרתיים. ברגעים אלו אנו מבינים כמה חשובה פעילותנו.

 

 

בעלי הבית והאורחים

בני הזוג שזה עתה נישאו הם "בעלי הבית" על כל המשתמע מכך. אנו, אנשי התמיכה והמקצוע רק "אורחים" בביתם ומסייעים בכל עניין שנדרש בתיאום עמם ולבקשתם. אנו מציבים כערך עליון את הצורך לטפח עצמאות ונורמליזציה בקרב הזוגות ונשתדל לאפשר להם לנהל את חייהם באופן עצמאי, ככל שניתן.

להלן תחומים בהם אנו תומכים בזוגות ומעוגנים בהסכם שנחתם עמם ועם בני משפחתם בטרם התקבלו למערך אופק המיועד לזוגות נשואים:

  • הדרכת חתנים וכלות לפני החתונה ובתקופה שלאחריה – התאמה לצמי"ד
  • תכנון מקום המגורים בסמיכות להורים במקום המאפשר תמיכה קהילתית ושילוב בקהילה
  • רכזת מלווה לבני הזוג המסייעת בכל עניין הנוגע למקום עבודתם, לחלוקת התפקידים בבית, לקשר עם אנשי מקצוע, להקצאת תקציבי המחייה וכד'. הרכזת מבקרת בבית הזוג באופן סדיר בתיאום עמם ומהווה דמות להיעזר בה בכל עניין ולאורך כל שעות היממה.
  • יועצת חינוך / יועצת נישואין – טיפוח התקשורת הבין-אישית
  • מדריכה הדואגת לכל צרכי הבית / מדריך על פי הרצון והצורך של הבעל

אחות רפואית מלווה

מועדון זוגות ותכנית העשרה שנתית

כמו כל זוג נשוי, גם זוגות עם מוגבלויות כמהים לחברה ולמפגשים חברתיים. כדי להעשיר את חיי החברה ולתרום לתחושת הנורמליזציה בנינו תכנית עשירה ומגוונת המאפשרת לכל זוג למצוא את מקומות וליצור קשרים חברתיים.

מועדון הזוגות שהקמנו כולל מפגשי זוגות אחת לחודש וכולל פעילויות העשרה שונות. בכל חודש אחראי זוג אחר "לארח" את הזוגות ולהכין תכנית חברתית. על האורחים להכין אוכל משובח לחבריהם. פעילויות רבות במסגרת זו מתואמות עם מערך התרבות והפנאי של עלי שיח והן מהוות פעילות עבור המעוניינים ואינם כוללים חובת השתתפות. לשמחתנו, הזוגות במערך מצפים למפגשים אלה ומוצאים בהם עניין רב. במסגרת זו אנו מקיימים גם ערבי מלווה-מלכה למספר מצומצם של זוגות עבור אלה המעדיפים פעילות המונית פחות.

בנוסף , אנו מקיימים פעילויות רבות ומגוונות שמאפשרות "יציאה מן השגרה". בין הפעילויות הללו ניתן למצוא: שבת נופש בצפת, טיול למירון ולצפת הכולל גם אטרקציות שונות, נופש קיץ בבית מלון וטיולים רבים, פעילות לרגל ט"ו בשבט, פורים ועוד.

הפעילות כוללת לא רק פעילות חווייתית, כי אם גם פעילות חינוכית כגון: הרצאות על מוגנות ובטיחות ועוד.

 

שירותים נוספים

אנו מודעים לאתגרים הרבים המתלווים לקבלת החלטה בנוגע לנישואין של אנשים עם מוגבלויות ופועלים לסייע ככל יכולתנו. אנו מעמידים לרשותכם את צוות היועצים המקצועי שלנו בתחומים הבאים:

  • פגישות ייעוץ להורים לקראת קבלת החלטה בנוגע לרצון הילדים להינשא. קליטת זוגות למערך אופק מחייבת הגעה ובחינה של ועדת קבלה. ועדת הקבלה שלנו נועדה עבורכם, שכן לא לכל זוג עם מוגבלות יש את היכולת לנהל בית וחיים באופן עצמאי.
  • בשלבי פיתוח – מערך שידוכים והתאמה לאנשים עם מוגבלויות

    מחקר אודות נשואים עם מוגבלויות